• W roku 2024 Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie otrzymała wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0”.
      • Drodzy rodzice i opiekunowie

Procedura składania zgłoszeń do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej dla dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły oraz wniosków w postępowaniu rekrutacyjnym na wolne miejsca w iławskich szkołach podstawowych rozpocznie się 02 kwietnia 2024 r. o godz. 9:00, a skończy 30 kwietnia 2024 r. o godz. 15:00. Odpowiednie formularze dostępne będą na stronie internetowej: https://nabordoprzedszkola.pl/ilawa-szkoly.
      • Na stronie miastoilawa.pl w zakładce #SolidarnizUkraina znajdują się na bieżąco aktualizowane informacje dot. form pomocy dla osób potrzebujących.

Adres internetowy: ukraina@umilawa.pl na który można przesyłać deklaracje osób/podmiotów, które mogłyby udostępnić miejsca dla uchodźców oraz deklaracje wolontariuszy. Informacje zebrane w jednym miejscu pozwolą nam lepiej zarządzać zasobami i uporządkować wszystkie oferty pomocy.
            • Dziękujemy :)

Kolejna porcja nakrętek została przekazana na rzecz Marcela Szczuplińskiego , podopiecznego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Iławie. Wszystkim, którzy włączyli się w akcję dziękujemy z całego serca!

Szkolny Klub Integracji

• 16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

Aby przyswoić sobie to hasło i zgłębić jego istotę klasa 2c obejrzała filmiki edukacyjne o niniejszej tematyce.

Uczniowie stworzyli przy pomocy nauczycieli mapę myśli i skojarzeń.
              Następnie w radosnym nastroju, w który wprowadziła ich piosenka „Tolerancja”, którą śpiewa Mała Orkiestra Dni Naszych, stworzyli plakat uwidaczniający różnice pomiędzy ludźmi z podkreśleniem ich równości wobec siebie.

• LAPBOOKI KLASY VIA

Niezwykłą kreatywnością wykazali się uczniowie kasy VIa, tworząc lapbooki z lektury "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialny Ludzi'".

• WYCIECZKA DO PARKU ROZRYWKI MANDORIA

15 listopada uczniowie z klas V i VI wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach akcji „Bezpiecznie w szkole i po szkole” w parku rozrywki Mandoria. Inicjatywę edukacyjną zorganizowało Ministerstwo Edukacji i Nauki przy współpracy z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego.

Tematyka zajęć obejmowała m.in.: zasady i przepisy dotyczące ruchu pieszych, rowerzystów, osób korzystających z hulajnóg, rowerów czy infrastruktury przeznaczonej do zabawy i rozrywki. Jednym z elementów warsztatów było również zwrócenie uwagi na zagrożenia w ruchu drogowym, w tym związane z korzystaniem w ruchu drogowym z telefonów, tabletów, czy słuchawek.

• „Żeglarstwo sportem dla każdego dziecka”.

W poniedziałek w naszej szkole gościliśmy Panią Anię, Pana Marka i Optysia ze Stowarzyszenia Sportów Wodnych w Iławie. Przybyli oni w ramach programu „Żeglarstwo sportem dla każdego dziecka”. Uczniowie klas 1 - 3 mogli poznać najprostszą łódkę, Optimistkę. Wybierali szoty, dowiedzieli się co to jest maszt, dziób, rufa, żagiel, śpiewali szanty.

• Wycieczka do Kopalni Soli "Kłodawa"

Sól biala czy różowa? -odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy podczas wycieczki do Kopalni Soli "Kłodawa"- jedynej kopalni w Europie posiadającej złoża soli różowej 🧂. Poruszając sie podziemnymi korytarzami na poziomie 600 metrów pod powierzchnią ziemi obejrzeliśmy komory solne, sprzęt używany do wydobycia soli oraz poczuliśmy smak różowej soli.

• CERTYFIKAT SZKOŁA WIERNA DZIEDICTWU

8 listopada 2023 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. W ramach projektu Kapituła Konkursu, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała szkoły i placówki do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Wśród wyróżnionych placówek znalazła się nasza szkola.

• Warsztaty fotograficzne

Warsztaty fotograficzne przeprowadzone przez profesjonalnych fotografów z firmy Art Story były nie lada atrakcją dla uczestników kółka dziennikarskiego. 31 października uczniowie poznali możliwości sprzętu, który posiada szkoła, dzięki udziałowi w programie "Laboratoria przyszłości". Pani Agata opowiedziała, jakie parametry wpływają na jakość wykonywanych zdjęć, pokazała m.in. jak w trybie manualnym ustawić czas naświetlania, ISO, przysłonę. Pan Piotr wyjaśnił z kolei do czego służy i jak używać gimbala. Młodzi dziennikarze wkrótce spróbują swoich sił - będą fotografować oraz nagrywać nie tylko szkolne uroczystości, ale także niepowtarzalną uczniowską codzienność.

• Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Pod tym hasłem 31 października uczniowie klasy VIIa wspólnie czytali i interpretowali ,,Dziady” Adama Mickiewicza. W tajemniczy nastrój uczestników wprowadziła specjalnie przygotowana na tę okoliczność klasa - zagaszone światła i palące się świece. W atmosferze tajemniczości młodzież czytała z podziałem na role kolejne wersy dzieła naszego wieszcza narodowego. Spotkanie pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć treść lektury i dostarczyło niezapomnianych wrażeń.

• DYSKOTEKA SZKOLNA

Mając na uwadze międzyklasową integrację uczniów klas IV-VII , 27 października zorganizowana została dyskoteka szkolna. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na czele z przewodniczącą - Julią Klinicką - zapewnili uczestnikom wspaniałą zabawę. Organizatorzy zadbali o dekorację, muzykę i ciekawe konkursy nagradzane cukierkami. Zabawa była bardzo udana.

• deklaracja dostępności

• Data, Dzwonki