• Egzamin ósmoklasisty

• Egzamin ósmoklasisty 2021/2022

• Egzamin ósmoklasisty 24 – 26 maja 2022 r.

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 planowany jest w dniach 24-26 maja 2022 r.
            Egzamin zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres podstawy programowej. Pod poniższym linkiem znajdują się aktualne wymagania egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

Wymagania egzaminacyjne w roku szkolnym 2021/2022

Wymagania egzaminacyjne na rok szkolny 2021/2022 będą tożsame z wymaganiami egzaminacyjnymi na rok szkolny 2020/2021, opracowanymi przez zespoły ekspertów powołanych przez Ministra Edukacji i Nauki.

Informacja o sposobie organizacji egzaminu

Pełną informację o zmianie wymagań można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczących Egzaminu Ósmoklasisty publikowanych na stronach:
            Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz
            Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

20220425 E8 Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym.pdf (cke.gov.pl)

Porady dla ucznia

Dzień przed egzaminem

• Zorganizuj swój czas tak, aby dzień przez egzaminem spędzić na odpoczynku, a nie na nauce.
            • W noc poprzedzającą egzamin dobrze się wyśpij.
            • Myśl pozytywnie – dobre nastawienie to połowa sukcesu.
            • Nie panikuj! Niewielki stres może podziałać na ciebie mobilizująco, ale jego zwiększony poziom utrudnia myślenie.

Rano w dniu egzaminu

• Pamiętaj o śniadaniu, które doda ci energii.
            • Zabierz ze sobą legitymację szkolną.
            • Wyjdź z domu na tyle wcześnie, aby być w szkole kwadrans przed egzaminem. Jeśli wyjdziesz za późno, będziesz się denerwować, że nie zdążysz, a jeśli dotrzesz na miejsce zbyt wcześnie, może dopaść cię stres związany z długim oczekiwaniem.

W czasie egzaminu:

• każde polecenie przeczytaj uważnie co najmniej dwa razy;
            • zajmij się najpierw zadaniami, które potrafisz rozwiązać;
            • spróbuj sobie przypomnieć rozwiązania podobnych zadań; może dawne pomysły się przydadzą;
            • nie trwaj zbyt długo przy jednym pomyśle; jeśli nie daje on oczekiwanych rezultatów, spróbuj jeszcze raz od początku, inną metodą;
            • zapisuj wyrażenia algebraiczne, rób rysunki, schematy – zastanów się, o jakie przydatne elementy można uzupełnić rysunek dany w zadaniu;
            • nie ma sposobów lepszych i gorszych – za zadanie rozwiązane poprawnym sposobem (nawet nie najprostszym) otrzymasz maksymalną liczbę punktów;
            • po rozwiązaniu sprawdź, czy otrzymany wynik spełnia wszystkie warunki sformułowane w zadaniu;
            • nie zostawiaj zadań zamkniętych bez odpowiedzi;
            • zapisuj pełne rozwiązania, a nie tylko końcowe rezultaty;
            • jeśli zadanie rozwiązane zostało w brudnopisie, pamiętaj o przepisaniu we właściwym miejscu całego toku rozumowania (brudnopisy nie są oceniane);
            • sprawdzaj obliczenia – jeśli zastosujesz poprawną metodę rozwiązania, ale popełnisz błędy rachunkowe, nie otrzymasz maksymalnej liczby punktów.

Porady dla rodziców

Przed egzaminem:

• podkreślaj mocne strony dziecka, motywuj je i minimalizuj objawy stresu;
            • pomóż dziecku organizować czas po szkole, w którym musi uwzględnić wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu;
            • nauka po szkole ma być systematyczna, codziennie po trochu;
            • zadbaj o regularne posiłki dla swojego dziecka, odpowiednią ilość warzyw i owoców;
            • zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu;
            • nie ujawniaj przed dzieckiem swoich obaw przed wynikami egzaminu; staraj się zarazić go optymizmem;
            • przygotujcie legitymację szkolną (sprawdźcie, czy jest ważna), sprawdzony długopis z czarnym tuszem, linijkę (można ją mieć na egzaminie z matematyki).

Dzień przed egzaminem:

• naszykujcie: legitymację szkolną, długopis, linijkę;
            • skompletujcie strój galowy;
            • zaplanujcie spacer, wspólny wieczór bez nauki, wcześniejsze pójście spać.

W dniu egzaminu:

• przygotujcie kolorowe i smaczne śniadanie, które doda dziecku energii;
            • sprawdźcie, czy dziecko zabrało ze sobą legitymację szkolną, długopis, linijkę;
            • wyjdźcie do szkoły na tyle wcześniej, by dotrzeć do szkoły kwadrans przed egzaminem;
            • potwierdźcie, że jesteście przekonani, że wszystko pójdzie dobrze;
            • po egzaminie z matematyki zadbajcie o pogodną atmosferę w domu, by naładować baterie przed trzecim i ostatnim egzaminem, z języka obcego.

Na efekt egzaminu wpłynie wiele czynników. Ważna jest oczywiście dydaktyka, ale także sfera motywacji i wsparcia organizacyjnego. Pamiętajmy o tym, że bardzo istotny jest dobry klimat stworzony wokół egzaminu przez dom, a uporządkowane działania dają dzieciom poczucie spokoju i bezpieczeństwa. To sprzyja osiąganiu dobrych wyników na egzaminie, a sukcesem będą się cieszyć wszyscy: uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Prezentacja dla rodziców i uczniów - Egzamin ósmoklasisty

Linki do ważnych stron: