Zapraszamy do "piątki"
Luty Miesiącem Języka Polskiego
W lutym odbyło się wiele dodatkowych działań związanych z językiem polskim, m.in.Szkolne Dyktando, redagowanie zaproszeń konkursowych z oprawą graficzną, tworzenie map myśli pt. Romantyzm w Polsce.
W ramach podsumowania działań w piątek odbył się Konkurs Recytatorski wzbogacony pokazami tanecznymi oraz prezentacją życia i twórczości Jana Kochanowskiego. Wyniki konkursu: 1.miejsce Zofia Kozibska, 2. miejsce Aleksandra Sutarz, 3. miejsce Zofia Kołecka. Wyróżnienia: Milena Brzozowska, Wiktoria Michalska. ORGANIZATORZY Edyta Wojnowska Jolanta Zaborowska ZDJĘCIA :Kazimierz Duda, FILMIKI: Anna Waszelewska
49
"Piątka" dla Ukrainy
- 2
W ostatnich dniach każdy, kto czuje moc i potrzebę, niesie wsparcie dla mieszkańców Ukrainy, którzy cierpią z powodu wojny. Przyłączyliśmy się i my. Od 28 lutego do 4 marca trwała zbiórka rzeczy potrzebnych uchodźcom w tej dramatycznej sytuacji . Dzięki zaangażowaniu społeczności „piątki” mogliśmy podarować podstawowe produkty – żywność, środki czystości i higieny, kołdry, koce i śpiwory. Wszystko to zostało przekazane do punktu zbiórki w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul.Wiejskiej 2D.
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W naszej szkole był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w wykładzie p.A.Chomicza z gdańskiego IPN-u. Pan Artur połączył się z nami online. Po wykładzie siódmo i ósmoklasiści wzięli udział w grze historycznej oraz dyskutowali nad wartościami, którymi kierowali się Żołnierze Niezłomni. Najmłodsi wzięli udział w koncercie piosenek żołnierskich w wykonaniu zespołu And Bench. Stworzyli też piękne plakaty o patriotycznej treści. Chętni wzięli udział w biegu na cześć Żołnierzy Wyklętych. Była to piękna lekcja historii i patriotyzmu.
43
ZBIÓRKA PIENIĘDZY DLA UKRAINY
- Link do zbiórki:
- Informacja medialna:
Iława dla Ukrainy
Czarny scenariusz na wschodzie Europy stał się faktem, nasi sąsiedzi na Ukrainie spotkali się agresją ze strony Federacji Rosyjskiej. Atak na podstawowe wartości jak wolność i prawo do decydowania o własnym życiu w XXI wieku budzi ogromny sprzeciw nas wszystkich. Obywatelom Ukrainy przesyłamy wyrazy wsparcia i solidarności. Iława jest po stronie mieszkańców Ukrainy i dołoży wszelkich starań, aby wspierać ich w każdy możliwy sposób.
Co dziś możemy zrobić dla Ukrainy? Działać!
Burmistrz Miasta Iławy Dawid Kopaczewski i Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie ogłaszają zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostaną na realizację bieżących potrzeb związanych z pobytem uchodźców z Ukrainy w Iławie. W naszym mieście na bieżąco organizowane są zbiórki i wysyłane są transporty z najpotrzebniejszymi rzeczami dla uciekających z Ukrainy. Przyjmujemy także deklaracje od osób i firm z terenu miasta mogących zapewnić tymczasowe miejsca pobytu. Teraz uruchamiamy zbiórkę pieniędzy, dla tych którzy już do Iławy trafili, by zapewnić im najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystkim przybyłym do Iławy pragniemy zagwarantować godne warunki, aby maksymalnie złagodzić negatywne skutki ogromnego stresu i strachu, których doświadczają nasi sąsiedzi.
Prosimy o wpłaty każdych kwot, w miarę możliwości. Środki, które do nas wpłyną zostaną wykorzystane na bieżące potrzeby przybyłych do Iławy uchodźców. Na bieżąco będziemy informować o tym, na co przeznaczymy zebrane pieniądze. Za każdą wpłatę dziękujemy z całego serca!
#SolidarnizUkraina
Na stronie miastoilawa.pl w zakładce #SolidarnizUkraina znajdują się na bieżąco aktualizowane informacje dot. form pomocy dla osób potrzebujących.
Adres internetowy: ukraina@umilawa.pl na który można przesyłać deklaracje osób/podmiotów, które mogłyby udostępnić miejsca dla uchodźców oraz deklaracje wolontariuszy. Informacje zebrane w jednym miejscu pozwolą nam lepiej zarządzać zasobami i uporządkować wszystkie oferty pomocy.
Aktualna lista przedmiotów, które przyjmowane są do punktu zbiórki w Centrum Aktywności Lokalnej na ul. Wiejskiej 2D znajduje się tu:
BARDZO PROSIMY, ABY PRZEKAZYWANE DARY BYŁY NOWE, W STANIE NIENARUSZONYM, ŻYWNOŚĆ MIAŁA AKTUALNY TERMIN PRZYDATNOŚCI, A RZECZY TAKIE JAK UBRANIA, MATERACE, KOCE, WÓZKI ITP. BYŁY W B.DOBRYM STANIE I NIE POSIADAŁY ZNISZCZEŃ ANI ZABRUDZEŃ!
Wybrane miejsca zbiórek na terenie Iławy:
- Centrum Aktywności Lokalnej ul. Wiejska 2 D godz. 8:00 -18:00
- Świetlica na Starym Mieście pon.-pt. 10.00 -19.00 , weekendy 14.00 -18 .00
- Kościół pw. Przemienienia Pańskiego ( tzw. Czerwony Kościół)
- Parafia Chrystusa Króla Wszechświata
Informacje dot. zrzutek pieniężnych:
https://miastoilawa.pl/aktualnosci-_-pp2/620-istotne-informacje-nt-konfliktu-na-ukrainieNa Faceboooku została także utworzona grupa Iława dla Ukrainy, gdzie znajdują się na bieżąco aktualizowane sprawy w kwestii pomocy. Zachęcamy do dołączenia.
„PIĄTKA” DLA UKRAINY
Nasza szkoła przyłącza się do akcji pomocy mieszkańcom Ukrainy, których dotknęło nieszczęście wojny. Zbierać będziemy najpotrzebniejsze rzeczy:
- żywność o długim terminie przydatności do spożycia i do szybkiego przygotowania,
- środki czystości,
- środki higieny osobistej,
- mleko modyfikowane, kaszki,
- pampersy,
- artykuły medyczne (ibuprom, paracetamol, środki opatrunkowe),
- czyste, gotowe do natychmiastowego użytku pościel i ręczniki,
- koce, poduszki,
- termosy,
- kredki, kolorowanki, zabawki.
Wymienione rzeczy można składać w holu szkoły obok dyżurki p. Woźnego.
Akcja trwa od 28.02. do 4.03.2022roku.
Zebrane dary przekażemy do Centrum Aktywności Lokalnej przy ulicy Wiejskiej. Bądźmy razem z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy.
Dzień Bezpiecznego Internetu w "Piątce"
"Piątka" na piątkę z wiedzy o Internecie! [AUDIO]
KLASA IV B W RADIU ESKA
Wesołych Świąt
Niepodległa do Hymnu!
„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!”- kolejny raz na dziedzińcu i w murach naszej szkoły rozległy się dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”. Zaśpiewaliśmy go wszyscy dla naszej Ojczyzny z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości. Dołączyliśmy do pozostałych polskich uczniów, którzy co roku o godzinie 11.11 wyrażają swoją dumę z bycia Polakiem. W tym roku zaszczyt trzymania flagi z barwami narodowymi przypadł klasie VII b.
28
ŚWIĘTO SZKOŁY 2021
Po raz kolejny obchodziliśmy je w nietypowych warunkach. Nie przeszkodziło to jednak miło i pożytecznie spędzić czas nad ciekawymi zadaniami. Przypomnieliśmy sobie sylwetki Alfreda Nobla i naszych patronów – Polskich Noblistów i oddaliśmy im cześć. Najmłodsi malowali portrety wybranych przez siebie noblistów, a starsi wykonywali zadania związane z ich życiem. Było fajnie, ale tęsknimy za występami szkolnych hobbystów. Może uda się w przyszłym roku?
65
EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA CodeWeek
W tym roku nasza szkoła ponownie wzięła udział w CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. To największe programistyczne wydarzenie w Europie skierowane jest do tych wszystkich, którzy zainteresowani są programowaniem. Nasi uczniowie i nauczyciele także wykazali się dużym entuzjazmem i przeprowadzili wiele ciekawych działań związanych z programowani.
Na zajęciach z informatyki było programowanie w języku Logo, Scratch, MS Excel, Pyton oraz zdobywanie certyfikatów code.org.
Uczniowie klas najmłodszych odkodowali reguły ortograficzne, odkryli ukryte emotki, zakodowali rysunki oraz bawili się kodowaniem na zajęciach z robotyki
15
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
Nasza szkoła bierze udział w akcji ekologicznej „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
Zachęcamy Wszystkich do oddania zepsutych i niepotrzebnych sprzętów elektrycznych i elektronicznych 15 – 22 września do godz. 15.00. Miejscem zbiórki jest plac przy szkole obok kontenerów.
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.
Rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego podlegającego zbiórce
Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego:
- Pralki
- Suszarki do ubrań
- Zmywarki
- Urządzenia kuchenne, w tym kuchenki
- Piece elektryczne
- Elektryczne płyty grzejne
- Mikrofalówki
- Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do gotowania i innego typu przetwarzania żywności
- Elektryczne urządzenia grzejne
- Pozostałe wielkogabarytowe urządzenia używane do ogrzewania pomieszczeń, łóżek, mebli wypoczynkowych
- Wentylatory elektryczne
- Urządzenia klimatyzacyjne
- Pozostały sprzęt wentylujący, wyciągi wentylujące i sprzęt konfekcjonujący
Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
- Odkurzacze
- Zamiatacze do dywanów
- Pozostałe urządzenia czyszczące
- Urządzenia używane do szycia, dziania, tkania i innego typu przetwarzania wyrobów włókienniczych
- Żelazka i pozostałe urządzenia do prasowania, maglowania i pozostałe urządzenia służące do pielęgnacji ubrań
- Tostery
- Frytkownice
- Rozdrabniacze, młynki do kawy oraz urządzenia do otwierania i zamykania pojemników i opakowań
- Noże elektryczne
- Urządzenia do strzyżenia włosów, suszenia włosów, szczotkowania zębów, golenia, masażu oraz pozostałe urządzenia do pielęgnacji ciała
- Zegary, zegarki oraz urządzenia do celów odmierzania, wskazywania lub rejestrowania czasu
- Wagi
- Pozostałe małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
- Komputery duże stacjonarne
- Stacje robocze
- Jednostki drukujące
- Komputery osobiste stacjonarne, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura
- Laptopy, w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura
- Notebooki
- Drukarki
- Puste cartridge do drukarek
- Notepady
- Sprzęt kopiujący
- Elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania
- Kalkulatory kieszonkowe i biurowe
- Pozostały sprzęt do zbierania, przechowywania, przetwarzania, prezentowania lub przekazywania informacji drogą elektroniczną
- Terminale i systemy użytkownika
- Faksy
- Telefaksy
- Telefony
- Automaty telefoniczne
- Telefony bezprzewodowe
- Telefony komórkowe
- Systemy zgłoszeniowe/sekretarki automatyczne
- Pozostałe produkty lub sprzęt służący do transmisji głosu, obrazu lub innych informacji za pomocą technologii telekomunikacyjnej
Sprzęt audiowizualny
- Odbiorniki radiowe
- Odbiorniki telewizyjne
- Kamery video
- Sprzęt video
- Sprzęt hi-fi
- Wzmacniacze dźwięku
- Instrumenty muzyczne
- Pozostałe produkty lub urządzenia wykorzystywane do nagrywania lub kopiowania dźwięku lub obrazów, w tym sygnałów, lub wykorzystujące technologie przesyłu dźwięku i obrazu inne niż telekomunikacyjne
Narzędzia elektryczne i elektroniczne
- Wiertarki
- Piły
- Maszyny do szycia
- Narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ lub śrub
- Narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań
- Narzędzia do rozpylania
- Kosiarki i inne narzędzia służące do prac ogrodowych
- Pozostałe narzędzia elektryczne i elektroniczne
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
- Kolejki elektryczne lub tory wyścigowe
- Kieszonkowe konsole do gier video
- Gry video
- Sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi
- Zabawki z mechanizmem elektrycznym lub elektronicznym
Szczepienia uczniów od 12 roku życia – materiały informacyjne
Szanowni Państwo
w ramach przygotowań do tygodnia informacyjnego w szkołach i placówkach przekazujemy Państwu materiał dotyczący szczepień opracowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Pakiet o charakterze edukacyjnym zawiera:
- filmy edukacyjne (dla starszych uczniów szkół podstawowych oraz dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych). Filmy odwołują się do profilaktyki zdrowotnej oraz znaczenia zdrowia. W atrakcyjny dla odbiorców sposób omówiona została historia wynalezienia szczepionki, istota jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom. Uczniowie poznają też konsekwencje związane z ryzykiem braku szczepień. Materiały mogą być też z powodzeniem wykorzystane na spotkaniach z rodzicami;
film edukacyjny – uczniowie klas IV-VIII https://www.youtube.com/watch?v=G7FHQgzgMH8
- materiały edukacyjne – przygotowane przez specjalistów (profesorów wirusologii i epidemiologii) aktualne informacje na temat roli szczepień w zapobieganiu epidemii. Materiały te odnoszą się do najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 (materiał w załączniku).
Materiały adresowane są do nauczycieli, rodziców i uczniów.
Zachęcam Państwa do śledzenia naszej strony internetowej, szczególnie zakładki Bezpieczny powrót do szkoły, w której znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje związane z bezpieczną organizacją roku szkolnego 2021/2022 https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly.
Z wyrazami szacunku Departament Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwo Edukacji i Nauki
Do wiadomości dołączamy również List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodzicow w sprawie szczepień uczniów w wieku 12-15 lat. List odpowiada na wiele pytań i wątpliwości związanych ze szczepieniami nastolatków.
Wśród załączników znajdą Państwo także:
Szczepienia – profilaktyka chorób zakaźnych. Materiały edukacyjne
Szczepienia uczniów od 12. roku życia – materiały informacyjne - komunikat MEiN
Deklaracja_na_szczepienia.docx
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek – plakat
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – rekomendacje dla rodziców – plakat
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/22 w iławskiej "piątce"
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Polskich Noblistów
w Iławie
informuje, żeRozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022
odbędzie się1 września 2021 r.
wg harmonogramu:
- Klasy I godzina 8.30 na placu głównym przed szkołą (z uczniem może przyjść jeden rodzic/ opiekun prawny). W razie niesprzyjającej pogody uroczystość odbędzie się w sali gimnastycznej.
- Klasy II – III godzina 9.30 spotkanie
z wychowawcami w klasach. Uczniowie spotykają się na placu głównym przed szkołą – miejsce wskazuje wychowawca i wspólnie z wychowawcą uczniowie wchodzą do budynku i do wyznaczonych sal.
- Klasy IV – V godzina 10.30 spotkanie
z wychowawcami w klasach. Uczniowie spotykają się na placu głównym przed szkołą – miejsce wskazuje wychowawca i wspólnie z wychowawcą uczniowie wchodzą do budynku i do wyznaczonych sal.
- Klasy VII – VIII godzina 11.30 spotkanie
z wychowawcami w klasach. Uczniowie spotykają się na placu głównym przed szkołą – miejsce wskazuje wychowawca i wspólnie z wychowawcą uczniowie wchodzą do budynku i do wyznaczonych sal.
W związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym COVID-19 wszystkie osoby wchodzące do budynku szkoły zobowiązane są do dezynfekcji rąk oraz zakrywania ust i nosa.
Dyrektor Szkoły
mgr Mariusz Sadowski
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie