• UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

•                       W uroczystym Rozpoczęciu Roku Szkolnego w naszej szkole uczestniczył  przedstawiciel Stowarzyszenia Dzieci Wojny, pan Leon Sypułtowski.Na ręce dyrektora przekazał kilka egzeplarzy wydanej przez stowarzyszene książki „Dzieci Wojny.Wspomnienia” zawierającą relacje dzieci żyjących w czasach II wojny światowej, którą zadedykowano młodemu pokoleniu.Przygotował również w skrócie swój życorsys, który prezentujemy poniżej.

Pochodzę z wielodzietnej rodziny.Urodziłem się w 1941 roku w Myślętach koło Działdowa.Moi rodzice pracowali u niemieckiego właściciela w gospodarstwie.Ja jako dziecko nie pamiętam dużo z tamtego czasu, tyle tylko co z opowiadań mojej mamy.Moi rodzce musieli uczęszczać przed wojną do niemeckiej szkoły.

Jestem mieszkańcem Iławy od 1962 roku.Trzeba mówć o dzieciach urodzonych przed wojną, które w czasie wojny pracowały jako osoby nieletnie w niemieckich gospodarstwach.

Warto wspomnieć o  obozach w Łodzi i w Lubawie.Okupant nie miał miłosierdzia dla polskich dzieci, które mając zaledwie kilka lat, trafiały do obozów pracy i do obozów koncentracyjnych-trafiały tam po śmierć.

Z drugiej strony-ze wschodu -zamiast ratunku przyszedł wróg.Armia Czerwona uderzyła w nas 17 września 1939 roku.

Po zakończeniu wojny nasi „przyjaciele „ ze Wschodu okupowali nasz kraj , nie dając możliwości rozwoju.

• tel.(89)6495661
          fax.(89)6488610