• Aktualności

      • SZKOŁA DO HYMNU

      •  

       Dnia 10 listopada 2022 nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do Hymnu”. Jest to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, polegająca na odśpiewaniu hymnu państwowego w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości.

       Dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami uroczyście odśpiewali hymn narodowy „Mazurka Dąbrowskiego”. Udział w akcji jest jednym z wielu działań podejmowanych w naszej szkole, mającym na celu kształtowanie wśród wychowanków postawy patriotycznej, poczucia świadomości narodowej.

      • ŚWIĘTO SZKOŁY

      • Nasi szkolni hobbyści znów nie zawiedli i zachwycili nas swoimi prezentacjami. Po dwóch latach przerwy wróciliśmy do dawnej formuły obchodów święta szkoły. Zabawa była doskonała. Swoimi pasjami pochwalili uczniowie od pierwszej do ósmej klasy. Śpiewali, tańczyli, układali kostkę Rubika a nawet pokazali  wylinkę ptasznika kędzierzawego! Co to był za dzień!

      • EU CodeWeek 2022

      • Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Code Week jest szansą dla uczniów, aby nauczyć się kreatywnego programowania. Otrzymaliśmy również certyfikat uczestnictwa.

      • Mamy to!!!

      • Po czterech miesiącach remontu sala gimnastyczna SP5 otworzyła podwoje dla naszych uczniów. Można znowu pograć w siatkówkę czy poćwiczyć na drabinkach. Mamy nową, błękitną posadzkę, automatycznie opuszczane siatki ochronne na oknach i bezpiecznie obudowane grzejniki. Wszystkim, którzy przyczynili się do takiego wyglądu naszej sali gimnastycznej , serdecznie dziękujemy, a naszym szkolnym fanom sportu życzymy wielu sukcesów!

     • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
      • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

      •                       W uroczystym Rozpoczęciu Roku Szkolnego w naszej szkole uczestniczył  przedstawiciel Stowarzyszenia Dzieci Wojny, pan Leon Sypułtowski.Na ręce dyrektora przekazał kilka egzeplarzy wydanej przez stowarzyszene książki „Dzieci Wojny.Wspomnienia” zawierającą relacje dzieci żyjących w czasach II wojny światowej, którą zadedykowano młodemu pokoleniu.Przygotował również w skrócie swój życorsys, który prezentujemy poniżej.

                   Pochodzę z wielodzietnej rodziny.Urodziłem się w 1941 roku w Myślętach koło Działdowa.Moi rodzice pracowali u niemieckiego właściciela w gospodarstwie.Ja jako dziecko nie pamiętam dużo z tamtego czasu, tyle tylko co z opowiadań mojej mamy.Moi rodzce musieli uczęszczać przed wojną do niemeckiej szkoły.

                   Jestem mieszkańcem Iławy od 1962 roku.Trzeba mówć o dzieciach urodzonych przed wojną, które w czasie wojny pracowały jako osoby nieletnie w niemieckich gospodarstwach.

                   Warto wspomnieć o  obozach w Łodzi i w Lubawie.Okupant nie miał miłosierdzia dla polskich dzieci, które mając zaledwie kilka lat, trafiały do obozów pracy i do obozów koncentracyjnych-trafiały tam po śmierć.

                   Z drugiej strony-ze wschodu -zamiast ratunku przyszedł wróg.Armia Czerwona uderzyła w nas 17 września 1939 roku.

                   Po zakończeniu wojny nasi „przyjaciele „ ze Wschodu okupowali nasz kraj , nie dając możliwości rozwoju.

      • FESTYN "ZDROWIE-SPORT-RODZINA"

      • Za nami, już kolejny ósmy festyn pod hasłem "ZDROWIE-SPORT-RODZINA". Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy uznać tę imprezę za udaną. Szczególnie dziękujemy gościom- jak zawsze nie zawiedliście!!!

      • Modernizacja obiektów sportowych w iławskiej czwórce oraz piątce

      • Burmistrz Dawid Kopaczewski: Po wakacjach uczniowie czwórki i piątki  będą trenować w lepszych warunkach.

       Zgodnie z zapowiedziami burmistrza remonty obiektów sportowych w dwóch miejskich szkołach już wkrótce się rozpoczną. 11 maja podpisane zostały umowy na modernizację obiektów sportowych w iławskiej czwórce oraz piątce.

       -W porozumieniu z dyrektorami iławskiej czwórki i piątki w ubiegłym roku  zarezerwowane zostały środki w budżecie miasta na modernizację obydwu obiektów.  Z ogromną niepewnością oczekiwaliśmy jednak na rozstrzygnięcie przetargów ze względu na szybujące obecnie koszty materiałów i usług. Na szczęście złożone oferty mieściły się w naszych możliwościach i 11 maja podpisane zostały umowy, zgodnie z którymi boisko przyszkolne przy SP4 oraz sala gimnastyczna w SP 5 zostaną wyremontowane do końca wakacji- mówi burmistrz Dawid Kopaczewski.

       Czego dotyczy modernizacja?

       Modernizację  infrastruktury sportowej na boisku przyszkolnym Szkoły Podstawowej nr 4 wykona firma Bullait z Elbląga za kwotę 813 959, 70 zł. Powstaną tu nowe bieżnie, boisko treningowe, siłownia zewnętrzna, zestaw do street workoutu oraz położona zostanie nowa nawierzchnia. 

       - Cała społeczność szkolna nie może doczekać się września, kiedy w pełni będzie mogła korzystać z nowoczesnej infrastruktury boiska szkolnego. To przedsięwzięcie, na które bardzo długo czekaliśmy... Da jeszcze więcej możliwości na wszechstronny rozwój naszych uczniów, nie tylko pod kątem zajęć wychowania fizycznego, zajęć specjalistycznych klas sportowych ale również do wspólnego spędzania czasu przez mieszkańców pobliskich domów i mieszkań- komentuje Kazimierz Tyszkiewicz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4  w Iławie.

       Fot + opis:  Wkrótce teren wokół głównej płyty boiska zostanie  zagospodarowany tak, aby uczniowie z iławskiej czwórki mogli rozwijać pasję do sportu na świeżym powietrzu.

       Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 5 wykona firma LIMEX PLUS z Bydgoszczy za kwotę 850 713, 68 zł.  Na sali gimnastycznej zostanie wymieniona podłoga oraz okna, zainstalowane będzie także nowe wyposażanie. – Obecnie z sali korzystają uczniowie szkoły podczas zajęć edukacyjnych oraz w okresie jesienno - wiosennym kluby i stowarzyszenia z przeznaczeniem na zajęcia sportowe dla młodzieży. Parkiet w sali gimnastycznej jest już w bardzo złym stanie technicznym. Ostatnia gruntowna renowacja parkietu odbyła się  w 1988 r. Remont sali z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa podczas odbywanych zajęć  sportowych- mówi Mariusz Sadowski dyrektor SP 5 w Iławie.

       Wszystkie prace remontowe mają zostać ukończone do końca wakacji, tak aby od nowego roku szkolnego uczniowie mogli trenować w lepszych warunkach. O efektach prac poinformujemy na początku września.

      • MARZEC MIESIĄCEM MATEMATYKI w SP 5

      • W marcu w naszej szkole zapanowała królowa nauk - matematyka. W związku z tym zostało przeprowadzonych wiele dodatkowych działań, a były to :

       - turniej matematyczny dla klas IV – VIII Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve ,

       - międzynarodowy  konkursu Matematyczny  „Kangur” ( wzięło w nim udział siedemdziesięcioro uczniów klas II-VIII ) ,

       - zabawa  dla uczniów klas IV i V - ćwiczenie umiejętność tabliczki mnożenia w z wykorzystaniem skakanki i kart Grabowskiego,

       - wycieczka do Młyna Wiedzy w Toruniu - zwiedzanie wystaw, podczas którego uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę matematyczno – przyrodniczą.

       Ponadto  młodzież z klas VII i VIII na lekcjach informatyki mogła zapoznać się z historią liczby π i przygotować prezentacje multimedialne, a młodsi uczniowie z klas IV i V wykonali prace plastyczne związane z liczbą π.  Młodzież z klas VII i VIII wykazała się dużą aktywnością i wykonała wspaniałe zdjęcia na lekcjach wychowania fizycznego pokazujące symetrie w otaczającym nas świecie.

       Nauczyciele matematyki

      • Luty Miesiącem Języka Polskiego

      •          W lutym odbyło się wiele dodatkowych działań związanych z językiem polskim, m.in.Szkolne Dyktando, redagowanie zaproszeń konkursowych z oprawą graficzną, tworzenie map myśli pt. Romantyzm w Polsce.

                   W ramach podsumowania działań  w piątek odbył się Konkurs Recytatorski wzbogacony pokazami tanecznymi oraz prezentacją życia i twórczości Jana Kochanowskiego. Wyniki konkursu: 1.miejsce Zofia Kozibska, 2. miejsce  Aleksandra Sutarz, 3. miejsce Zofia Kołecka. Wyróżnienia: Milena Brzozowska, Wiktoria Michalska.                                                                                                                                                                                                                                                                 ORGANIZATORZY                                                                                                                             Edyta Wojnowska                                                                                                                               Jolanta Zaborowska                                                                                        ZDJĘCIA :Kazimierz Duda, FILMIKI: Anna Waszelewska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie
   • sp5ilawa@gmail.com
   • administrator@sp5.ilawa.pl
   • tel.(89)6495661 fax.(89)6488610
   • Wiejska 11 14-202 Iława warmińsko - mazurskie Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych