Te słowa z lektury pt. "Dziady" cz. II są już dobrze znane klasie VIIa, która podczas języka polskiego wspólnie przeczytała utwór Adama Mickiewicza. Lekcja odbyła się w i zaciemnionej sali, przy zapalonych zniczach. Tworzyło to aurę tajemniczości i zaciekawienia, a zawołania chóru brzmiały w wykonaniu klasy niezwykle podniośle i groźnie. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali nawet przebrania. Treść lektury na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?"
Światowy dzień kundelka
W świetlicy szkolnej obchodziliśmy światowy dzień kundelka, z tej okazji uczniowie zrobili swoje własne pieski.
1
Wycieczka SU na Festiwal Nauki Explory w Gdyni
Dnia 23.10.2024 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w wycieczce na Festiwal Nauki Explory w Gdyni https://liblink.pl/OoQ02GwjRS Podczas wydarzenia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w inspirujących wykładach na temat hodowli mięsa w laboratorium, ochrony prawnej projektów (w tym znaków towarowych i patentów) oraz zastosowania sztucznej inteligencji w procesie tworzenia wynalazków. Dodatkowo brali udział w warsztacie dotyczącym skanowania laserowego 3D i technologii VR, z wykorzystaniem skanerów FARO i ARTEC w projektowaniu przestrzeni.Ponadto, na stoiskach naukowych mieli okazję m.in. spróbować suszonych świerszczy, zmierzyć poziom witaminy C, a nawet stworzyć własne baterie. Po warsztatach oczywiście udali się na obiad do McDonalds, a następnie na spacer Skwerem Kościuszki, ciesząc się piękną, jesienną pogodą.
6
Code Week, czyli Europejskim Tydzień Kodowania.
- 3
Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej
Podczas ostatniej godziny wychowawczej uczestniczyliśmy w bardzo ważnej lekcji. Poprowadził ją pan Karol z Iławskiej Grupy Ratowniczej. Opowiedział o pierwszej pomocy przedmedycznej. Kasia i jej młodszy kolega prezentowali to, o czym mówił ratownik.
Spotkanie odbyło się w auli. Zdecydowany i donośny głos pana Karola sprawił, że wszyscy uważnie słuchali tego, co chciał nam przekazać.
4Na początek dowiedzieliśmy się, że pierwsza pomoc jest często bagatelizowana przez dorosłych. To dzieci uczą się, jak udzielać pierwszej pomocy i to robią. Z dorosłymi jest inaczej. Często są do tego niechętni, nie chcą sobie robić problemów. A to bardzo złe podejście. Musimy pamiętać, że w każdej chwili ktoś może potrzebować pomocy. I to w naszej obecności może dojść do zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia.
Dowiedzieliśmy się, że bezpieczeństwo osoby, która udziela pierwszej pomocy jest priorytetem, bo jeśli nam też coś się stanie, ratownicy będą musieli podzielić swoje siły na kilku poszkodowanych. Udzielając pierwszej pomocy, musimy pamiętać o rękawiczkach ochronnych. Kolejne kroki przy udzielaniu pierwszej pomocy to: odrzucenie niebezpiecznych przedmiotów, które mogą się znajdować przy poszkodowanym (np. noża, butelki), sprawdzenie przytomności poszkodowanego, sprawdzenie, czy ma coś w ustach i udrożnienie dróg oddechowych. Pan Karol powiedział, że gdy sprawdzamy oddech u poszkodowanego, robimy to przez 10 sekund i używamy do tego trzech naszych zmysłów – wzroku, słuchu i dotyku. Jeśli osoba poszkodowana oddycha, układamy ją w pozycji bocznej bezpiecznej. Kasia pokazała nam, jak to się robi. Musimy też zadbać o komfort termiczny poszkodowanego. Okryć go czymś. Najlepiej specjalnym kocem termicznym. W takim przypadku co minutę sprawdzamy, czy on oddycha. Jeśli poszkodowany nie oddycha – przystępujemy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pan Ratownik przypomniał nam numery alarmowe 999 i 112. Wiemy teraz, w jakich sytuacjach je wybierać. Bardzo ważne są instrukcje, których udzieli nam dyspozytor, gdy odbierze nasz telefon. Kiedy odpowiednio ułożymy ranną osobę, musimy wykonać 30 uciśnień klatki piersiowej i dwa wdechy. Tutaj trzeba pamiętaj o specjalnej maseczce. Ona pomoże nam bezpiecznie wykonać taką czynność. Robimy to do chwili, gdy poszkodowany zacznie sam oddychać lub gdy pojawią się ratownicy. Zobaczyliśmy też, jak wygląda defibrylator, czyli urządzenie, które może uratować komuś życie. Kilka takich defibrylatorów jest w Iławie!
Na koniec pan Karol powiedział bardzo mądre słowa. Chodziło o to, że to, czy będziemy wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy, okaże się wtedy, gdy „życie powie: sprawdzam”. Spotkanie bardzo nam się podobało, a cenna lekcja zostanie przez nas zapamiętana na długo.
Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt
W dniach 22 i 23.10.2024 r. dziewczyny ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Iławie wzięły udział w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt, który odbył się w Lubawie. Rywalizowaliśmy w dwóch kategoriach wiekowych:
Kategoria 2012 i młodsze zajęła 1 miejsce (awans do turnieju regionalnego).
Kategoria 2010 i 2011 zajęła 2 miejsce.
Gratulujemy.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
Dzień Edukacji Narodowej - apel dla najstarszych uczniów naszej szkoły w obiektywie młodych dziennikarzy.
- 8
WYCIECZKA KLASY IB
Pierwsza wycieczka integracyjna klasy 1 B za nami! Dzieci miały mnóstwo frajdy – karmiliśmy urocze alpaki, a potem wspólnie piekliśmy kiełbaski przy ognisku.Wspólnie spędzony czas na łonie natury to idealny sposób na budowanie przyjaźni i niezapomniane wspomnienia 🦙💚"
6
DZIEŃ UŚMIECHU
4 października obchodziliśmy w naszej świetlicy światowy Dzień Uśmiechu. Zabawy tego dnia miały każdego ucznia wprawić w dobry nastrój i wywołać dużo uśmiechu na twarzy. Był to idealny moment, aby uświadomić dzieciom znaczenie optymistycznego podejścia do życia. Uśmiech nic nas nie kosztuje, a jak wiele może znaczyć dla drugiego człowieka.
16
DZIEŃ KASZTANA
W naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Kasztana! Uczniowie z zaangażowaniem tworzyli kasztanowe ludziki, dekoracje i uczestniczyli w zabawach. To był pełen kreatywności i uśmiechów dzień, który wprowadził nas w prawdziwie jesienny klimat 🍂🌰🍁
9
WYCIECZKA KLASY IC
Klasa 1C na wycieczkę integracyjną wybrała się odwiedzić mieszkające w Dziarnach alpaki.
9
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
- 57
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- 25
Wycieczka kl. VIc
Klasa VIc podczas wyjścia edukacyjno-integracyjnego 9.10.2024 korzystała z uroków jesiennej aury. Podczas grzybobrania uczniowie poznawali gatunki grzybów i uczyli się zasad korzystania z darów natury. Był to owocnie spędzony czas .
1
Dzień Chłopaka w naszej świetlicy
W świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Chłopaka! Było mnóstwo zabawy, a nasi chłopcy pokazali, że mają nie tylko siłę, ale też świetne poczucie humoru. Dziękujemy za wspólną zabawę! 🎉👦💙"
8
"Przytul się do drzewa"
Już w najbliższy czwartek-10go października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Drzewa. Nasi uczniowie w ramach Ogólnopolskiej kampanii "Przytul się do drzewa" z przyjemnością podziękowali drzewom rosnącym wokół naszej szkoły za czyste i zdrowe powietrze. My wszyscy możemy przytulić się do drzewa w tym szczególnym dniu!!!
Zachęcamy też do odwiedzenia strony www.straznicylasow.pl w dniu 10 października gdzie będzie można zobaczyć finał kampanii oraz odszukać swoje zdjęcie na ekologicznym kolażu stworzonym przez Strażników Lasu
#straznicylasow
3
CODEWEEK 2024
Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Code Week jest szansą dla uczniów, aby nauczyć się kreatywnego programowania.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła zakupiła regały oraz stoliki do biblioteki szkolnej. Zostały również zamówione książki na kwotę 9 tys. złotych. Są to pozycję z literatury dziecięcej, młodzieżowej i polpularno-naukowej.
Klasa 5a integrowała się poprzez zabawy terenowe nad Iławką.
- 11
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie