Biblioteka
Sprawozdanie z NPRCZ
- 26.06.2025 12:42
Sprawozdanie z działań realizowanych
w Szkole Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku szkolnym 2024/2025
W ramach programu szkoła w maju 2024 roku otrzymała dotację. Część pieniędzy przeznaczono na zakup nowych regałów do wypożyczalni i stolików do czytelni, a część na zakup nowych książek, które wzbogaciły księgozbiór biblioteki szkolnej. Otrzymanie dotacji wiązało się z podjęciem różnorodnych działań promujących czytelnictwo.
Jednym z pierwszych zadań było opracowanie harmonogramu działań związanych z wytycznymi programu.
Harmonogram obejmował następujące działania:
- Przeglądanie ofert firm zajmujących się sprzedażą wyposażenia szkół, następnie wybranie i zakup mebli – regałów, stołów i biurka do biblioteki (czerwiec).
- Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów i nauczycieli. Do uczniów została skierowana ankieta „Książka, którą chciałbym wypożyczyć z biblioteki szkolnej”, w której mogli podać tytuły książek, które ich interesują. Przeprowadzono również rozmowy z nauczycielami, zwłaszcza z edukacji wczesnoszkolnej i języka polskiego (czerwiec).
- Śledzenie nowości wydawniczych na stronach internetowych wydawnictw i księgarni wysyłkowych (czerwiec).
- Utworzenie listy książek planowanych do zakupu i przedstawienie jej do konsultacji, a następnie akceptacji Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu (wrzesień).
- Zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej wrzesień/październik).
- Włączenie nowości do inwentarza biblioteki (październik/listopad).
- Realizacja działań związanych z promocją biblioteki (wrzesień/ czerwiec).
- Przeprowadzenie ankiety wśród uczniów „Czy czytanie jest trendy?, w której uczniowie mogli napisać m.in. czy lubią i co lubią czytać, podać tytuły swoich ulubionych książek (marzec).
Wydarzenia promujące czytelnictwo:
- Wykonanie zakładek do książki przez uczniów klas młodszych pod hasłem „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Dzieci na zajęciach świetlicowych zaprojektowały i wykonały piękne zakładki.
- Plakaty promujące czytelnictwo – na lekcjach plastyki uczniowie wykonali plakaty promujące czytelnictwo. Na zajęciach rozmawiali na temat korzyści wynikających z czytania oraz wymyślali hasła. Najładniejsze plakaty zostały wywieszone na wystawie.
- „Spotkanie z książką” nauczyciele świetlicy i biblioteki czytali uczniom teksty o tematyce społecznej, patriotycznej i terapeutycznej. Akcją objęte były dzieci z klas młodszych.
- „Duży czyta małemu” – uczennice klas VI czytały książki uczniom klas I.
- Konkurs plastyczny „Mol książkowy” – udział w konkursie brali uczniowie klas II – VI. Przed przystąpieniem do wykonania pracy odbyła się rozmowa nt. Kto to jest mol książkowy. Technika konkursu była dowolna.
- Konkurs „Drzwi do biblioteki” przeznaczony dla klas I – III. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali pięknie udekorowane drzwi zachęcające do wejścia do krainy książki.
- Konkurs pięknego czytania przeznaczony dla uczniów klas III i IV. Dzieci otrzymały do przeczytania tekst prozy dziecięcej, który oceniany był wg wyznaczonych kryteriów.
- Konkurs recytatorski dla grupy wiekowej młodszej i starszej. Uczniowie samodzielnie przygotowali utwory literackie a następnie zaprezentowali przed jury konkursowym.
- Konkurs literacko – plastyczny „Mój ulubiony bohater”. Uczniowie mieli do wyboru formę plastyczną lub literacką. Technika plastyczna konkursu była dowolna, natomiast w literackiej należało opisać bohatera na kartce formatu A4, można było także tę kartkę ozdobić.
- Przyłapani na czytaniu. Akcja polegała na wykonaniu fotografii uczniów podczas czytania w różnych miejscach.
- Dzień bohatera książkowego połączony został z balem karnawałowym. Uczniowie, zwłaszcza młodsi poprzebierali się za różnych bohaterów.
- Pasowanie na czytelnika.
- Spotkanie z pisarzem. Odbyło się spotkanie z p. Anną Balińską autorką powieści obyczajowych dla młodzieży starszej i dorosłych.
- Przeprowadzenie akcji „Podaruj książkę bibliotece”, w której uczniowie mogli przynieść do biblioteki książki, które już nie czytają. Zebrano 36 książek.
- Szkolne drzewo czytelnicze – uczniowie w okresie X – XII zawieszali liście z informacjami o książkach, które przeczytali i które warto polecić innym czytelnikom.
- Przygotowanie wystawy i gazetki „17 zalet książki – dlaczego warto czytać”. Na planszach przygotowano informacje nt. zalet czytania.
Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży – list do rodziców
W ramach spotkania z rodzicami (26 listopada 2024 r.) w formie zdalnej został przesłany na e-dziennik list do rodziców „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży’, w którym przedstawiono powody, dla których warto czytać dziecku książki i jaki czytanie ma wpływ na rozwój.
Zrealizowane projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej
Projekty realizowane były we wszystkich oddziałach klasowych. Tematyka została podzielona na osiem grup:
- Klasy I – „Cudowny świat baśni i bajek’
- Klasy II – „Zwierzęta bohaterami naszych książek”
- klasy III – „Detektyw na tropie”
- Klasy IV – „Spotkanie z ciekawą książką”
- Klasy V – „W świecie mitów”
- Klasy VI – „Literatura na ekranie”
- Klasy VII – „Polscy nobliści – patroni szkoły”
- Klasy VIII – „Zaproszenie do biblioteki po nowości czytelnicze”
Każda klasa mogła w ramach projektu wybrać zakres i formę zrealizowania tematyki. W klasach pierwszych były to najbardziej znane baśnie lub bajki, np. „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena. W klasach drugich bohaterami książek były zwierzęta, np. kot Cukierek. Klasy trzecie skupiły się na książkach detektywistycznych, np. o detektywie Pozytywce. W klasach czwartych uczniowie zaprezentowali książki, które warto polecić kolegom i koleżankom. Klasy piąte omówiły i przedstawiły treści i bohaterów mitów greckich, rzymskich i słowiańskich. Klasy szóste przedstawiły informacje nt. ekranizacji utworów z literatury pięknej, np. „Pana Tadeusza”, „Hobbita” czy „Pana Kleksa” (zarówno wersja starsza jak i współczesna). Uczniowie klas siódmych wyszukali i przygotowali informacje nt. Polskich Noblistów, patronów naszej szkoły, natomiast ósmoklasiści przygotowali zaproszenie do biblioteki po nowości czytelnicze.
Projekty były przedstawiane w różnej formie: albumów, gazetek, filmików, książki w kartonie.
Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów/ umożliwienie wypożyczenia książek na okres ferii zimowych i letnich.
W regulaminie biblioteki jest informacja o możliwości wypożyczenia książek na okres ferii i wakacji. Uczniowie bardzo chętnie korzystają z tej formy. Książki można wypożyczać w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
Współpraca z bibliotekami pedagogiczną i publiczną.
Współpraca z bibliotekami w zakresie planowania zakupów oraz wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo, zajęcia czytelnicze , współpraca w ramach sieci bibliotek, udział w konkursie międzyszkolnym „Czytam i rozumiem” dla uczniów klas III z powiatu iławskiego, udział w jury konkursu pięknego czytania.
Opis osiągniętych rezultatów realizowanych zadań. Wnioski z realizacji programu.
- Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o nowości wydawnicze popularne wśród dzieci i młodzieży.
- Wypożyczalnia wzbogaciła się o nowe regały, a czytelnia stoliki.
- Uczniowie uczestnicząc w programie rozwijali kompetencje czytelnicze i własne zainteresowania.
- Zwiększyła się atrakcyjność biblioteki szkolnej.
- Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w konkursach i innych formach promujących czytelnictwo.
- Współpraca z bibliotekami pedagogiczną i publiczną układała się bardzo dobrze.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły