• Szkoła Wierna Dziedzictwu

W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów bierze udział w projekcie, którego celem jest uzyskanie certyfikatu przyznawanego przez Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty. Głównym założeniem projektu jest przybliżenie i rozszerzenie wiedzy o własnym regionie, jego historii, środowisku naturalnym, kulturowym, społecznym dziedzictwie oraz kształtowanie szeroko pojętego patriotyzmu.

Projekt opiera się na następujących celach:

1. Kształtowanie tożsamości narodowej, więzi z krajem ojczystym i współuczestnictwo w pielęgnowaniu tradycji.

2.  Upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju.

3. Rozwijanie kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym.

4. Kształtowanie tożsamość pluralistycznej, uwzględniającej poczucie własnej odmienności i jednocześnie tolerancyjnej w stosunku do różnych kultur.

5. Wydobycie wielorakich wartości tkwiących we własnym regionie w aspekcie „małej ojczyzny”.

6. Wzmacnianie poczucia zakorzenienia, przynależności do określonego terytorium, miejsca, wspólnoty, kultury.

7. Kształtowanie umiejętności poszukiwania i analizowania oraz krytycznego podejścia do zgromadzonych informacji zawartych w różnych źródłach historycznych.

8. Inspirowanie uczniów do samodzielnego tworzenia narracji historycznej – integrowania informacji pozyskanych z różnych źródeł
          i uzasadniania własnego stanowiska

Osoby zaangażowane:

Kinga Michalak, Radosław Drzewiecki, Renata Kuchta, Alina Skotarczak, Joanna Liedtke, Anna Olszewska, Monika Mroczkowska, Anna Kałędkowska, Justyna Stramska

Koordynator:

Kinga Michalak